Pořízení prvního auta – pojištění, náklady a vše ostatní, co potřebujete vědět

|

Dva mladí muži sedí v autě a usmívají se na sebe
Nejdůležitější fakta o pořízení prvního auta

Předpokládaný čas čtení: 4 minut

  • Zda má pořízení auta smysl, vždy záleží na jednotlivci. Nové auto, ojeté auto, auto na leasing nebo sdílení auta – vše má své výhody i nevýhody.
  • Náklady na pořízení a údržbu vozidla jsou různorodé. Je potřeba počítat s jednorázovými náklady, jako je pořizovací cena, i s průběžnými náklady, jako je údržba a palivo.
  • Pokud máte auto, pojištění se nevyhnete. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) je povinné ze zákona, ostatní pojištění jsou volitelná.

Řidičský průkaz máte v kapse a vaše touha po svobodě roste – teď už potřebujete jen auto. Než se však vydáte na cestu, je třeba zvážit několik věcí. Jaké možnosti máte? Kolik vás bude auto měsíčně stát? Jaké pojištění potřebujete? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace a pár tipů.

Mít vlastní auto pro mnoho lidí představuje nezávislost a flexibilitu – ale je to opravdu ta nejlepší volba pro každého? Než se rozhodnete pro pořízení vozidla, měli byste se zamyslet nad svými vlastními potřebami a současnými okolnostmi.

Dává pořízení automobilu smysl?

Bydlíte ve velkém městě nebo na venkově? Dojíždíte za prací daleko, nebo je třeba vaše pracoviště dobře dostupné vlakem? Pokud je pro vás auto tím nejlepším řešením, máte několik možností:

Nákup, či leasing?

1. Nákup:

Ideální, pokud chcete auto používat dlouhodobě. Nemáte žádná smluvní omezení a auto je vaše. Na začátku však budete muset investovat dost peněz.

2. Leasing:

Pokud chcete pravidelně jezdit s novým vozem, aniž byste jej vlastnili, pak existuje tato možnost. U leasingu užíváte nový vůz, platíte měsíční splátku a na konci lhůty ho vrátíte – podobně jako u pronájmu. Auto však nikdy nevlastníte a v závislosti na modelu leasingu jste vždy omezeni určitými smluvními závazky.

Nové, nebo ojeté auto?

1. Nové auto:

Ve prospěch nového vozu hovoří moderní výbava, vysoké bezpečnostní standardy a nižší náklady na údržbu. Nová auta jsou však dosti drahá a zejména v prvních letech rychle ztrácejí hodnotu.

2. Ojeté auto:

Jejich pořízení je levnější, ale náklady na údržbu mohou být vyšší. Ujistěte se, že je vozidlo dobře udržované a nemá žádné skryté vady. Důkladná kontrola před koupi je zde obzvláště důležitá.

Alternativa?

Sdílené vozy: Pokud nepotřebujete auto každý den, sdílení aut (tzv. car sharing) je ideální řešení. Umožňuje vám zůstat flexibilní, šetřit provozní náklady a používat vůz pouze tehdy, když jej skutečně potřebujete.

Kolik stojí auto?

Cena vozu se velmi liší v závislosti na modelu, typu financování a individuálních požadavcích. Pro lepší přehled o tom, kolik vás bude vozidlo stát, se vyplatí rozlišovat mezi jednorázovými a průběžnými náklady.

Jednorázové náklady

  • Pořizovací cena: Cena vašeho vozu závisí na značce, modelu a výbavě. Nová auta jsou obecně dražší než auta ojetá. Můžete jej zafinancovat z vlastních úspor nebo úvěrem.
  • Registrace: Aby vaše vozidlo mohlo jezdit na silnici, musí být nejprve zaregistrováno. To bude zahrnovat poplatky za přihlášení, evidenční kontrolu a vydání SPZ.

Průběžné náklady

Pravidelné náklady:

  • Leasingové splátky nebo splátky úvěru: Pokud máte auto na leasing nebo na něj máte půjčku, budete pravidelně platit měsíční splátky.
  • Parkovné: Potřebujete trvalé parkovací místo? Pak jsou tu další náklady, se kterými je potřeba počítat.
  • Pojištění: Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (povinné ručení) je ze zákona povinné. Dobrovolně si pak můžete vozidlo pojistit i prostřednictvím havarijního pojištění.

Variabilní náklady:

  • Palivo: Váš styl jízdy, spotřeba a cena benzinu či nafty ovlivňují vaše celkové náklady na palivo.
  • Údržba a opravy: Pravidelné kontroly, výměna oleje nebo opravy neočekávaných poškození jsou nákladné. Je ale potřeba s nimi vždy počítat.
  • Péče o auto: Jako je třeba mytí auta – i s těmito výdaji je nutné počítat.

Neočekávané výdaje

Nepředvídatelné náklady mohou vzniknout vskutku rychle – náhlé poškození motoru, prasklé zrcátko, ulomený nárazník – nečekaná událost a s ní související oprava se může prodražit. Pro takovéto situace je důležité mít vytvořenou finanční rezervu, díky které dokážete nečekané výdaje finančně pokrýt. Vaše finanční rezerva by měla být dostatečně velká, aby pokryla vaše fixní náklady na několik měsíců.

Náš tip: Zaznamenávejte si své fixní náklady pomocí rozpočtové knihy. Každý měsíc si zapisujte, kolik utratíte za palivo, ale také nájem, elektřinu, jídlo či další výdaje. Takto budete mít vždy přehled o svých výdajích.

Šokovaný muž sedí před notebookem s šálkem v ruce.

Pojištění pro vaše auto

Ať už máte nové, ojeté nebo vypůjčené auto, jedna věc pro vás vždy bude zásadní: správné krytí. Správné pojištění je nezbytné pro ochranu vašeho vozidla i vás. Ale jaké z nich potřebujete vy?

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla neboli povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je povinné ze zákona, pokud chcete své vozidlo řídit na pozemních komunikacích. Kryje případné škody, které svým vozidlem způsobíte jiným vozidlům nebo osobám.

Příklad: Zaviníte nehodu, při které dojde k poškození jiného auta. Vaše povinné ručení hradí náklady na opravu druhého vozidla, škodu na vašem voze však krýt nebude. K tomu slouží havarijní pojištění.

Mladá žena stojící před otevřeným kufrem svého auta

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění vás ochrání před finančními důsledky způsobenými škodami, jež vznikly na vašem vozidle. Toto pojištění je dobrovolné a vztahuje se vždy na rizika, která si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednáte. Každá pojišťovna nabízí pojištění různých rizik, většinou v rámci určitých balíčků.

Základní rizika, která havarijní pojištění kryje, jsou obvykle:

  • havárie,
  • odcizení,
  • zničení či poškození přírodními živly,
  • vandalismus,
  • střet se zvěří či poškození zvěří.

K běžným pojistným rizikům zahrnutých v havarijním pojištění je možné sjednat si celou řadu doplňkových pojištění, například:

  •  pojištění čelního skla,
  • pojištění zavazadel,
  • rozšířené asistenční služby.

Před uzavřením pojistné smlouvy je vždy potřeba zjistit, jaká rizika pojištění kryje a řádně se seznámit s pojistnými podmínkami dané pojišťovny.

Jaké pojištění je pro vás nejlepší, závisí na různých faktorech, jako je například stáří vašeho vozidla, vaše individuální potřeby, ale i váš finanční rozpočet.

Přečtěte si také:

Mladý muž sedí na podlaze a v obavách se drží za hlavu

| OVB Allfinanz, a.s.

Jak se zbavit dluhů a převzít kontrolu nad svými financemi

Spotřebitelský dluh se hromadí rychleji, než si myslíte – ať už prostřednictvím spotřebitelského úvěru či odložených plateb. Ale není potřeba propadat panice. Se správnými strategiemi se můžete zbavit svých dluhů a vyvarovat se dalších v budoucnu. Zjistěte, jak se můžete krok za krokem zbavit spotřebitelského dluhu a zase se bezstarostně nadechnout. Ukážeme vám, jak znovu získat kontrolu nad svými financemi.

Žena s autem na kraji silnice má poruchu auta

| OVB Allfinanz, a.s.

Jak se ochránit před poškozením vašeho auta či domu kunou

Chladné zimní měsíce jsou pryč a blíží se začátek léta, který s sebou přináší nezvané hosty – kuny. Poškození auta či domu kunou je nejen nepříjemné, ale většinou taky drahé. Od překousaných kabelů u motoru auta až po podivné zvuky na půdě domu – kuny mohou napáchat škody různými způsoby. Jak ale nejlépe ochránit své auto či dům před poškozením kunami nebo jinými hlodavci? Máme pro vás několik tipů na toto téma.