Generace stresu
|
Generace stresu
Generace Y, generace Já, internetová generace – mileniálové jsou nazýváni různě. A pokud věříme mnoha studiím posledních let, pak nesmí chybět ani další označení – generace stresu. Nadprůměrné množství mladých lidí se často cítí duševně vyčerpaně. Co je důvodem?
Podle jedné americké studie tráví mileniálové v průměru čtyři hodiny denně tím, že si dělají starosti. To odpovídá 63 dnům v roce. Největším stresovým faktorem jsou vlastní finance, ale také únava a zdravotní problémy. Více než polovina dotazovaných uvádí, že začínají den nevyspalí. Málo spánku je opět spouštěčem dalšího stresu – začarovaný kruh.[1]
Stres v práci není vzácností
Stres mileniálů ale nadprůměrně zvyšují také dokonalá kariéra a práce. Jasně, se stresem na pracovišti musejí bojovat všechny generace. Ovšem mladí zaměstnanci spojují svou pracovní činnost s psychickým stresem více, než jakákoli jiná věková skupina. Nevrlost většinou způsobuje příliš mnoho úkolů pro příliš malé množství zaměstnanců, nedorozumění s kolegy a často požadovaná dosažitelnost mimo pracovní dobu. Mladým lidem však způsobují problémy také vnější okolnosti. Velkou zátěž způsobuje špatná materiální i lidská podpora v práci, málo flexibilní pracovní doba a vysoká očekávání od okolí. K tomu přispívá také přílišné očekávání vlastního úspěchu, které je pro naši společnost zaměřenou na výkon typické. Světlo na konci tunelu však existuje. I přes mnoho stresových faktorů se cítí většina zaměstnanců na pracovišti dobře.
Hektický život
Kromě digitalizace a přemíry informací existuje ještě další důvod, proč se stres týká především mileniálů. Právě většina z nich žije „hektický život“. Mezi 20. a 30. rokem se v životě člověka hodně mění. Jedná se o rozhodující léta v profesním životě, během kterých nabírají kroky v další kariéře určitý kurs. Kromě toho přichází čas, kdy chce mnoho lidí založit rodinu. Navíc se člověk většinou úplně poprvé začne vážně zajímat o své zabezpečení ve stáří. Stres je tedy nasnadě. Zaměstnavatelé, kteří v této fázi přijímají dobře vzdělanou a výkonnou generaci Y, proto mohou získat další body. Mileniálové upřednostňují flexibilní pracovní dobu, práci v souladu s rodinným životem a vyváženost mezi prací a soukromým životem.
Strategie proti stresu
Jak hodně a jak často se člověk cítí ve stresu, je individuální. Přitom záleží například na sociálních a ekonomických podmínkách a na osobnosti a odolnosti člověka. Někomu dokonce trocha stresu prospívá. Blížící se termín pro ukončení projektu může dokonce motivovat. Avšak ačkoli může krátkodobý stres způsobit zvýšení výkonu, v jednom jsou vědci za jedno: Nadměrný a dlouhodobý stres působí na zdraví negativně. Kvůli podstatným dlouhodobým důsledkům je důležité se naučit ovládat úroveň svého stresu. A ano, sport, zdravá strava a dostatek spánku k tomu jednoduše patří. Velký význam má také podporující sociální prostředí. Pokud někomu přeroste plánování budoucnosti a zabezpečení ve stáří přes hlavu, může se spolehnout například na empatického finančního poradce. Především je však důležité se starat o sebe a být k sobě shovívavý. Tu a tam potřebuje člověk čas k nadechnutí, aby mohl jít dále.
[1]nypost.com/2017/09/27/millennials-spend-nearly-20-percent-of-their-year-stressed-out/